Brazylia -tapioka, czyli naleśnik z manioka na słodko i słono

Wzmianka, że będziemy robić tapiokę może dla niektórych być dość myląca, jako że w Polsce w nazewniczym worku "tapioka" mieszczą się wszelkie wyroby mączne pochodzące z manioka, a w Brazylii przyjdzie nam na myśl raczej naleśnik wykonany z jednego szczególnego rodzaju tej mąki, ale najpierw o naleśniku...

Tapioka z szynką, serem i pomidorem
Do przygotowania maniokowego naleśnika potrzebna nam będzie:
- skrobia z manioka - u nas chyba najpopularniejsza, sprzedawana w proszku lub perełkach (goma para tapioca albo polvilho doce)
- woda
- odrobina soli
- opcjonalnie masło

W Brazylii można już kupić namoczoną mąkę, w Polsce musimy namoczyć ją sami, do miseczki ze skrobią powoli dodajemy porcjami wodę i całość mieszamy palcami. Masa powinna się przesypywać między palcami, i być lekko wilgotna. Dodajemy odrobinę soli i całość przesiewamy przez sitko, by pozbyć się posklejanych wodą grud. 
Rozgrzewamy patelnię i smarujemy niewielką porcją masła (opcjonalnie), wsypujemy gotową masę tak by utworzyła około półcentymetrową warstwę. Smażymy od 2 do 3 minut.

A tutaj jak to robią prawdziwi profesjonaliści:
A teraz nadzienie... w sumie mamy nieskończone możliwości, bo tapioki mogą być na słodko lub słono i możemy podczas smażenia umieścić co nam się tylko podoba, poniżej kilka bardziej i mniej tradycyjnych propozycji. Najprostsza jest wersja z masłem, bardzo często serwowana jako śniadanie w całym regionie brazylijskiego Nordeste. Gdy masa już zwiąże zwykle składa się ją na pół i obsmaża jeszcze przez chwilę z obu stron.

Tapioka z kokosem:
Jak we wszystkich brazylijskich słodyczach i tutaj nie może zabraknąć słodzonego mleka skondensowanego, którym smarujemy naleśnik podczas smażenia, całość hojnie posypujemy wiórkami kokosowymi. Jeżeli ktoś ma czas i możliwość starcia świeżego miąższu kokosowego, z pewnością będzie znacznie smaczniejszy. 

Tapioka z szynką i serem:
Ulubiony ser i kilka plasterków szynki umieszczamy zaraz po wyrównaniu masy na tapiokę na patelni. W wersji wzbogaconej warto dodać kilka listków bazylii i pomidora.
Tapioka z serem, kukurydzą, salami i pomidorem
Tapioka z carne seca/carne de sol czyli suszoną wołowiną
Możemy zaopatrzyć się w jakiś rodzaj suszonej wołowiny np. jerked beef, posolić i wysuszyć ją samemu, albo zadowolić się namiastką w formie gotowanej wołowiny rozdzielonej na włókna. W najprostszych przepisach, tapioka zawiera tylko wołowinę i jakiś kremowy serek śmietankowy, ale możemy również przesmażyć mięso z czosnkiem, cebulą, odrobiną czerwonej papryki i pomidorów, podlać odrobiną bulionu i dopiero tak przygotowanego użyć jako nadzienia. 

Tapioka z krewetkami
Drobno pokrojoną cebulę (1 mała) i czosnek (2-3 ząbki) zesmażyć na oleju, dodać krewetki (300 gr), pomidory (1-2 sztuki) i 50-100 ml mleka kokosowego. Po kilku minutach sos zagęścić łyżką mąki. Następnie zaprawić śmietaną.

Tapioka na słodko, z bananem i mlekiem skondensowanym
Znów smarujemy naleśniki mlekiem skondensowanym podczas smażenia i umieszczamy na nich plasterki banana, można całość posypać cynamonem. 
Tapioka na słodko, z nutellą i truskawkami
Jak w tytule, naleśnik podczas smażenia smarujemy nutellą i umieszczamy na nim kawałki świeżych truskawek. Warto pokusić się o podanie z lodami waniliowymi.

Oczywiście można wymyślać swoje nadzienia, zwykłe pomidory zastąpić suszonymi, dodać plasterki szynki parmeńskiej i rukolę, albo jajko, nadziewać wszelkiego typu dżemami itd.
W każdym razie warto spróbować! Smacznego!




Kolejny wpisNowszy post Poprzedni wpisStarszy post Strona główna

2 komentarze: